Neuropszichológia és teljesítmény-mérés
(PSZB17-131.1 vagy régi kódján: PSZB09-365:1)
Oktatók:
Veres-Székely Anna, egyetemi professzor, Affektív Pszichológia Tanszék (szekely.anna@ppk.elte.hu)
Gönye Bianka, doktorandusz (gonyebianka@gmail.com)
Fogadóórák időpontja és helyszíne: csütörtök 10.30 –12.00 Izu112
(Előzetes bejelentkezés emailen javasolt!)
A kurzus időpontja a 2019-es tavaszi félévben keddenként 15:30-17:00 (Izu P2)
A kurzus egy pszicho-fiziológiai mutató, az elektrodermális aktivitás (EDA) példáján keresztül tárgyalja a kísérleti neuro-pszichológia módszertanát. A hallgatók egy konkrét pszichofiziológiai eszköz (lásd: obimon.com) használatán keresztül a bőrelektromos változások monitorozásával kapcsolatban szereznek mérési tapasztalatokat. Megismerkednek a kapcsolódó elméleti és módszertani szakirodalommal, valamint önállóan vagy párban saját vizsgálatot terveznek, adatfelvételt és elemzést végeznek.
A kurzus teljesítésének feltételei
Az órákat minden alkalommal egy légző-gyakorlattal kezdjük, melynek során a hallgatók először segítséggel, később önállóan gyűjtenek (saját) elektrodermális aktivitás adatokat. E „rutin-feladat” során elsajátítják az obimon eszköz használatát, valamint az adatok letöltését és feldolgozását.
A kurzus félévének első felében 4 alkalommal labda ZH-t „dobunk” az első 30 percben, melyre az előre megadott szakirodalom alapján, a hallgatók önállóan kérdésekkel készülnek: A hallgatók körben ülnek, céljuk néhány papírgalacsin „kidobása”, melyet a szakirodalomhoz kapcsolódó (még el nem hangzott) kérdéssel és a válasz értékelésével, illetve a mások kérdéseinek helyes megválaszolásával lehet abszolválni. Akinél nem marad labda, 5-öst kap. Akinél marad papírgalacsin, 3-ast kap. Aki nincs jelen, 1-est kap. A két legjobb ZH eredménye számít bele a kurzus érdemjegyébe.
A kurzus félévének második felében az elsajátított szakmai és módszertani ismeretek alapján a hallgatók párokban kutatást terveznek egy előre megadott 1 oldalas sablon szerint, melyet határidőre kell emailen elküldeni/feltölteni. Ez alapulhat a kurzus során felvett légzőgyakorlat adataira, vagy új, a hallgatók által (a kurzus keretei között elvégzett) adatfelvételre. A visszajelzés alapján módosított kutatási tervüket a hallgatók az óra keretei között 15 perc alatt hajtják végre, majd a nyers adatokat egy közös tárhelyre töltik fel. A közös adatfeldolgozást követően eredményeiket először írásban (1 oldalas sablon alapján emailen határidőre), majd a visszajelzések alapján módosítva szóban (5 percben) mutatják be. Az eredmények megbeszélését kurzusértékelés követi.
A gyakorlati jegy megszerzésének előfeltétele a rendszeres jelenlét. Maximum 3 hiányzás elfogadott. A jegy az alábbi feladatok eredményei szerint alakul:
• a két legjobb „labda ZH” átlagolt és egész jegyre felkerekített eredménye (50%)
• párban (vagy önállóan) végzett kutatás (50%), melynek része:
o saját kutatási terv (max. 1 oldal emailen határidőre)
o a kísérlet kivitelezése (erre az órákon lesz lehetőség)
o eredmények bemutatása írásban (max. 1 oldal emailen határidőre)
o kísérlet és eredmények összefoglalása szóban
A kurzushoz kapcsolódó anyagokat egy közös tárhelyen tartjuk, melynek címét a Neptun rendszeren keresztül emailben kapjátok meg.
Fontos teendők, HATÁRIDŐK:
Részletes tematika heti beosztásban:
Letölthető segédanyagok: kurzusleírás és sablonok a beadandókhoz: