(PPK-PSZI:5), oktató: Veres-Székely Anna, Aschenbrenner Dorka
📌 FONTOS: 2025 TAVASZÁN NEM INDUL EZ A KURZUS!
📌 FONTOS: Ezt a kurzust NEM PSZICHOLÓGUS hallgatóknak hirdetjük!
Minden információt itt teszünk közzé ezen a honlapon.
🔍 Miről szól a kurzus?
Dr. Veres-Székely Anna, az ELTE Pszichológiai Intézetének kutatóprofesszorának vezetésével szeretnénk meghívni egy vizsgálatban való részvételre (Helyszín: 1064, Izabella u. 46.), ahol előre egyeztetett időpontokban alkalmad lesz kipróbálni egy új, biofeedback technológiát, amely a fiziológiai stressz-szinted mérése által alkalmas arra, hogy rögzítse az idegrendszered működésének egyes mutatóit, ahogyan különböző helyzetekben változnak.
A kurzus kötelező elemeként csoportos vizsgálatokra invitálunk benneteket (2 alkalom, 1,5-1,5 óra), illetve a vizsgálathoz kapcsolódóan kérdőívek kitöltését is kérnénk (ez online formában történik, 2 alkalomra elosztva, melyek időtartama maximum 1-1 óra).
A módszerről alább olvashatsz bővebben, illetve angol nyelven itt is: https://sites.google.com/view/obimonctw/home
A kutatásban gyűjtött adatok az Adaptáció kutatócsoportban dolgozó diákok (PhD-hallgatók, szakdolgozók és tudományos diákkörösök) kutatómunkáját alapozzák meg.
💡 Miért érdemes csatlakozni?
Egyedülálló lehetőség egy kutatás részese lenni
Megismerheted a biofeedback működését
Közvetlen tapasztalatot szerezhetsz a kognitív pszichológia területén
Visszajelzést kaphatsz a kutatásban gyűjtött előzetes eredményekről
🔬 Mi fog történni a vizsgálat során?
A bőr elektromos állapotváltozásain keresztül a készülék nagy pontossággal jelzi a szervezet izgalmi (vagy arousal) szintjének változásait, melynek azonnali visszajelzését hullámok formájában egy szoftver alkalmazás teszi lehetővé (az alábbi ábra azt a négy egymás utáni képernyő képet mutatja be, amit az a személy akkor lát, ha éppen hatékonyan szabályozza érzelmeit).
E rendszer segítségével működhet a biofeedback-en alapuló érzelmi regulációs tréning, melynek során tapasztalati tanulás útján fejlődik a figyelem tudatos irányítása és ezáltal az érzelem-szabályozás. A résztvevők első feladata a „hullámszelídítés”, azaz megpróbálják lecsendesíteni az érzelmi hullámaikat. Más alapfeladatok között a vizsgálatban ezt is ki fogjátok próbálni. A vizsgálatok alatt továbbá olyan kognitív tesztek, feladatok elvégzésére kérünk benneteket, amelyek az agyműködés, figyelmi és észlelési folyamatok vizsgálatát célozzák meg.
Ha lenne kérdésed, tedd fel bátran! A kutatás vezetőinek emailcíme: szekely.anna@ppk.elte.hu Dr. Veres-Székely Anna
aschenbrenner.dorka@gmail.com Aschenbrenner Dorka
A kutatás protokollját az ELTE Kutatásetikai bizottsága engedélyezi.
Adatkezelési tájékoztató
A vizsgálattal kapcsolatos Tájékoztató és beleegyező nyilatkozat
Mire kaptok jegyet?
A kurzus elvégzéséhez a kötelező elemeket (személyes részvétel a vizsgálati alkalmakon, kérdőívek kitöltése) kell teljesítened határidőre, mely összesen maximum 5 órányi konkrét feladat. Az érdemjegyed a kutatásban való részvétel teljességét tükrözi majd, illetve azt, hogy sikerült-e betartanod a határidőket. Egyéb számonkérés NINCS!
A kurzus további része: egy órás online megbeszélés, előadás és konzultáció esti időpontokban, amelyek során megismerkedhetsz az Adaptáció Kutatócsoport munkájáról és konkrét gyakorlati és háttérinformációkat adunk a kísérletben való részvételhez, valamint megbeszéljük a tapasztaltakat és a felmerülő kérdéseket. Ezeken a részvétel nem kötelező. Ugyanakkor érdekesek és önismereti szempontból nagyon hasznosak lehetnek számodra itt a kialakuló beszélgetések, melyet Prof. Veres-Székely Anna pszichológus, az Adaptáció Kutatócsoport vezetője vezet majd.
📅 Tervezett Zoom időpontok:
február 13. csütörtök, 18.30
február 18. kedd, 20.00
valamint egy záró alkalom a vizsgaidőszakban, amelynek időpontjáról később küldünk tájékoztatást.
📍 Kísérlet helyszíne: 1064 Budapest, Izabella u. 46. 402-es terem (4. em. gépterem, folyosó végén jobbra)
2 alkalommal csoportos vizsgálat (2x1,5 óra) keddenként 18-19.30-ig
✅ Online kérdőívek kitöltése (2 alkalom, max. 1-1 óra/alkalom)
A kurzus az első online alkalommal indul febr 13.-én (csütörtökön) este 18.30-19.30-ig. Ezt az első online ismerkedő beszélgetést a következő héten (18-án, kedden 20-21 óráig) megismételjük, hiszen addigra lezárul a jelentkezés, és eldől, hogy kik lesznek a kurzus hallgatói. Minden fontosabb esemény előtt emlékeztető kurzusmailt küldünk ki a kurzus hallgatóinak a Neptun rendszeren keresztül a legfontosabb információkkal (pl. a megbeszélés Zoom linkje, stb.).
Várunk Titeket szeretettel!