Az egyetemi élet a pozitív élmények mellett sok kihívást is tartogathat a hallgatók számára, melyekkel nem mindíg könnyű megküzdeni. Ennek az az egyik oka, hogy a hallgatók tarsolyában általában nincsenek bizonyos új, ismeretlen helyzetekre jól alkalmazható megküzdési stratégiák. Szinte egy pillanat alatt válthatja ki az esszéírás gondolata vagy egy prezentáció megtartásának képe a stressz fizikai-mentális tüneteit. A hallgatók számára azonban az egyik legnagyobb kihívást a vizsgákra való felkészülés és a vizsgadrukk jelentheti. A jelenség sok hallgató számára ismert, sajnos önerőből kevesen tudnak vele sikerrel megküzdeni. A jó hír az, hogy vannak olyan szisztematikusan alkalmazható technikák, melyekkel csökkenthető a stressz, a szorongás érzése, például egy vizsgadrukkos helyzetben. A kurzus egyik nagy előnye, hogy helybe hozza a technikák elsajátításához szükséges tapasztalatot és tudást igy nem kell tovább keresni a hallgatónak az egyetemen kívüli, legtöbb esetben nem ingyenes intervenciót.
A kurzus célja
Ennek a kurzusnak a célja, hogy az elméleti alapok mellett olyan módszereket, támpontokat adjon a hallgatóknak, melyekkel kezelni tudják a stresszt és a szorongást olyan kiélezett helyzetekben, mint például a vizsgák alkalmával, illetve saját élményt szerezhessenek bizonyos vizsgaszorongást csökkentő intervenciós technikák (pl. Mindfulness) kipróbálása során, azt elsajátítsák és alkalmazzák is. A kurzus céljai közé tartozik még, hogy a hallgatók általános tudást szerezzenek a a különböző arousalt mérő eszközökről, és a stressz viselkedéses és pszichofiziológiai korrelátumairól.
A kurzus teljesítésének feltételei és értékelés:
A kurzus teljesítésének feltétele az aktív órai részvétel. A részvétel kötelező azokon a kontaktórákon, melyek célja az intervenciós technikák elsajátítása (ezek pontos időpontját a kurzus elején egyeztetjük). A kurzus további feltétele egy szóbeli zárthelyi abszolválása és egy csoportban elvégzendő rövid prezentáció megtartása.
A kurzus során megszerezhető jegy az órai részvétel (25%), a szóbeli zárthelyi dolgozat eredményének (50%), és a prezentáció (25%) eredményének súlyozott átlaga. A stresszkezelő módszerben való sikeresség nem része a jegynek.
Részletes tematika:
1. óra: A kurzus első alkalma egy bevezető óra, melynek során a félévre tervezett konkrétumokat és a felmerülő kérdéseket átbeszéljük. Itt ismerkedünk meg a kurzus során rutin-szerűen használt arausal-szint mérési technikával is, illetve a hallgatók a kurzushoz kapcsolódó kérdőíveket töltenek ki.
2-5. óra: A félév hátralévő részében kerül sor a kísérleti intervenciós módszer (pl. Mindfulness) kipróbálására, illetve a hallgatók által választott témában, szakcikkek feldolgozása alapján prezentációk megtartására. A választható témakörök a szorongáshoz, annak pszichofiziológia korrelátumaihoz, illetve lehetséges intervenciós technikákhoz kapcsolódónak.
A szóbeli zárthelyi május 17.-én lesz (pót-alkalom nem lesz). Ennek kérdései a prezentált cikkek anyagából lesznek összeállítva.
A 4-féle intervenciós kurzus heti beosztása és oktatói: